Olejek neroli od wieków znajduje zastosowanie w aromaterapii i pielęgnacji skóry ze względu na liczne właściwości. Zawiera antyoksydanty, witaminy i składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na skórę i samopoczucie. Jego stosowanie spopularyzowała w XVII wieku księżna miasta Nerola, Anna Maria de la Tremoille. Poznaj wyjątkowe właściwości i działanie olejku z kwiatów gorzkiej pomarańczy.
Olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy
Olejek neroli (Citrus Aurantium Oil) ma wyraźny, kojąco-wyciszający, kwiatowy, słodki i lekko cytrusowy zapach. Z tego też względu stał się popularnym składnikiem kosmetyków, perfum oraz produktów do aromaterapii. Powstaje z wykwintnych białych kwiatów drzewa gorzkiej pomarańczy w procesie destylacji parą wodną. Do jego stworzenia potrzeba ogromnej ilości ręcznie zbieranych kwiatów, w związku z tym jest jednym z najdroższych olejków eterycznych. Olejek neroli zawiera wyjątkowe składniki, które odpowiadają za jego wyraźny zapach i właściwości. Napoleon Bonaparte stosował olejek neroli jako wodę po goleniu. Natomiast już w starożytności stosowano go do łagodzenia stresu oraz zwalczania chorób zakaźnych.
Właściwości olejku neroli
Olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy to jeden z najpiękniejszych w aromaterapii. Podobnie jak inne olejki eteryczne także i olejek neroli wykazuje mnóstwo właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Poprawia nastrój, uspokaja i łagodzi stres oraz eliminuje uczucie lęku. Olejek neroli świetnie sprawdza się w przypadku zmęczenia i wyczerpania. Ponadto działa antydepresyjnie, antyseptycznie i rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi, a także reguluje pracę hormonów. Wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antyoksydacyjne. To doskonały naturalny preparat na bezsenność, ułatwia zasypianie i wspomaga zdrowy sen. Jest uznawany za afrodyzjak, ponieważ zwiększa libido. W okresie jesienno-zimowym oraz przy obniżonej odporności wzmacnia organizm przed infekcjami. Poza tym to zamiennik tabletek przeciwbólowych, ponieważ olejek neroli łagodzi bóle różnego rodzaju. Znajduje zastosowanie w kosmetyce ze względu na działanie pielęgnacyjne.
Olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy w kosmetykach
Olejek z neroli ze względu na wyjątkowy skład znajduje zastosowanie w kosmetyce. Nawilża, regeneruje, łagodzi stany zapalne, działa ściągająco i przeciwutleniająco oraz równoważy produkcję sebum. W przypadku problemów skórnych dobrym rozwiązaniem jest włączenie olejku neroli do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.
Właściwości kosmetyczne olejku neroli:
- działa antybakteryjnie
- odmładza
- regeneruje
- czyni skórę elastyczną
- reguluje wydzielanie sebum
- działa ściągająco
- tonizuje
- nawilża
Olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy – jak stosować go w pielęgnacji?
Olejek neroli to naturalny kosmetyk, który można stosować na wiele różnych sposobów. Po pierwsze świetnie się sprawdza do oczyszczania skóry. W tym celu dodaj kilka kropli olejku neroli do ulubionego kosmetyku oczyszczającego, by wzmocnić jego właściwości łagodzące i nawilżające. Poza tym poprawia nawilżenie skóry, dlatego można wzbogacić nim krem lub serum nawilżające, aby zatrzymać wilgoć na dłużej oraz zmiękczyć cerę. Stosowany do masażu poprawia krążenie i zmniejsza napięcie. Wzbogać olejkiem z kwiatów gorzkiej pomarańczy maskę do twarzy, by ukoić i ożywić cerę. Dodany do dyfuzora lub kominka aromaterapeutycznego zmniejszy stres, ułatwi relaks i odprężenie. Można wzbogacić nim wodę w wannie, by rozluźnić mięśnie i poprawić nastrój podczas kąpieli. Jego piękny zapach sprawia, że stanowi naturalną alternatywę dla perfum (po rozcieńczeniu z olejem nośnikowym).
Jak stosować olejek neroli?
Ze względu na liczne właściwości pielęgnacyjne oraz piękny zapach olejek neroli może być jednym z elementów w Twoim schemacie pielęgnacji skóry. Ważne jednak jest jego prawidłowe i bezpieczne stosowanie.
Po pierwsze przed aplikacją na skórę rozcieńcz olejek neroli olejem nośnikowym takim jak olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy czy olej jojoba. Na 1 łyżkę oleju nośnikowego dodaj 2-3 krople olejku neroli. Rozcieńczony olejek neroli można nakładać na skórę twarzy i ciała, delikatnie wmasowując kosmetyk w skórę okrężnymi ruchami. W celu uzyskania lepszych efektów działania najlepiej zastosować go podczas porannej i wieczornej rutyny pielęgnacji skóry.
Po drugie wykonaj test płatkowy. Przed nałożeniem rozcieńczonego olejku na skórę twarzy lub ciała wsmaruj odrobinę na wewnętrznej stronie nadgarstka. A następnie odczekaj 24 godziny, by sprawdzić, czy wystąpi nadwrażliwość lub reakcja alergiczna.
Po trzecie stosuj na noc: włącz olejek neroli do wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych. Dzięki temu podczas nocnego wypoczynku pobudzi skórę do regeneracji.
Po czwarte unikaj ekspozycji na słońce: olejek neroli może sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na słońce, dlatego podczas jego stosowania warto unikać promieni słonecznych oraz bezwzględnie stosować filtry zabezpieczające przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.
Zwróć również uwagę na odpowiednie przechowywanie: aby zachować jego właściwości, należy przechowywać olejek neroli w chłodnym i ciemnym miejscu oraz chronić przed światłem słonecznym.
Poznaj nasze produkty zawierające olejek Neroli - kulę do kąpieli Kwiat Gorzkiej Pomarańczy oraz sól do kąpieli Kwiat Gorzkiej Pomarańczy.